– Аби досягнути найкращого результату, потрібно мати чіткий план дій, – розповідає перший заступник міського голови Лановецької громади Руслан Задерей. – Тому ми затвердили План удосконалення послуги з поводження з твердими побутовими відходами, для якого дослідили поточну ситуацію, визначили основні проблеми, розробили їх SWOT-аналіз та сформували операційні цілі й завдання. На той час на балансі нашого комунального підприємства було всього три спеціалізовані автомобілі та лише частина з необхідної кількості контейнерів. Два сучасних сміттєвози громада згодом закупила за власні кошти. А за додатковим обладнанням звернулася до Програми USAID DOBRE.
«Комунальне підприємство по благоустрою» було створене в Ланівцях ще в 2003 році.
Воно розташовувалося в напівпідвальному приміщенні із цвіллю на стінах та без жодних умов для роботи зі споживачами.
– Раніше в нас не було налагодженої системи збору та вивозу ТПВ, тариф для населення не покривав наших витрат, а населення не особливо замислювалося про екологію. Це призводило до появи стихійних сміттєзвалищ, – розповідає начальник «Комунального підприємства по благоустрою» Лановецької міської ради Микола Розевик. – У травні 2019 року за допомогою Програми USAID DOBRE в громаді було проведене опитування, в якому 70% мешканців висловилися за покращення системи поводження із ТПВ. Тоді ми приступили до кардинальних змін – від переїзду в нове комфортне приміщення до створення повноцінної системи збору та вивозу відходів.
Понад 1700 контейнерів різного об’єму для збору відходів допомогла купити Програма USAID DOBRE.
Загальний внесок Програми у цей проєкт склав понад 60 тисяч доларів.
Тоді ж громада створила перші майданчики для роздільного збору ТПВ та розпочала роз’яснювальну роботу серед мешканців про збереження довкілля.
У школах навчають дітей екологічній етиці.
Окремо взялися за перегляд тарифу, щоби підприємство більше не працювало у збиток.
Нові типові договори розробили з урахуванням роздільного збору відходів.
– Лановецька громада в межах Програми USAID DOBRE змогла ефективно організувати вивіз твердих побутових відходів. Ця ініціатива охопила не лише адміністративний центр – місто Ланівці, де система вивезення вже функціонувала, але й інші населені пункти громади, де цей процес лише починався, – розповідає фахівець із управління проєктами та програмами в сфері розвитку громад Програми USAID DOBRE Олег Процик. – Серед ключових факторів успіху відзначу передачу контейнерів у користування домогосподарствам для складування твердих побутових відходів, яка супроводжувалася укладанням договорів на подальший вивіз. Цей підхід показав свою ефективність не лише в Лановецькій, а й в інших громадах Тернопільської області.
Лановецька громада не збирається зупинятися на досягнутому.
У квітні цього року мешканці зазначили, що хочуть і надалі покращувати послугу збору та вивозу ТПВ.
Зараз ланівчани активно розробляють програму, спрямовану на вдосконалення системи збирання та вивезення твердих побутових відходів.
У громаді хочуть максимально охопити цією послугою всі свої населені пункти, а також розробити нові інноваційні стратегії для забезпечення її ефективності.
У планах – розроблення схеми санітарного очищення населених пунктів, які входять до складу громади, облаштування полігону ТПВ та встановлення системи відеонагляду й освітлення на ньому, збільшення кількості спецтехніки та індивідуальних контейнерів.
Маючи за плечима 11 реалізованих проєктів із Програмою USAID DOBRE, Лановецька громада розраховує на подальшу плідну співпрацю й допомогу.
Адже з кожної успішної громади поволі будується велика сильна Україна.