Новий рік та Різдво важко уявити без ялинки. Зелена красуня, прикрашена яскравими скляними кульками, милими ангеликами, звірятками та вогниками гірлянд створює особливий святковий настрій в оселі. Як же з’являються на світ ялинкові прикраси? Який шлях проходять вони, щоб потрапити на полиці крамниць, а згодом у наші домівки? – пише сайт Позитивних новин.
У містечку Теребовля на Тернопільщині вже 15 років успішно працює ТЗОВ «Орбітал», яке щороку виготовляє сотні тисяч ялинкових іграшок і успішно продає їх не лише в Україні, а й за кордоном. Вироби теребовлянських майстринь охоче купують у Польщі, Німеччині, Угорщині, Франції, Італії, США, Канаді та багатьох інших країнах світу. У пошуках новорічної казки і святкового настрою журналістка «Нашого ДНЯ» вирушила у Теребовлю і на власні очі побачила, як народжуються ялинкові іграшки.
![](https://s.0352.ua/section/newsInText/upload/images/news/intext/000/050/251/e8faf6e3f663582cfeeda4662597cd005a3c500d_5c1e083ddd65c.png)
“70% продукції експортуємо за кордон”
У Теребовлі традиції виготовлення новорічних прикрас дуже давні – колись тут була одна з трьох найбільших в радянському союзі фабрик ялинкових іграшок. Вона не пережила кризи 90-х, але після закриття залишилося багато чудових фахівців, які добре зналися на цій справі. У 2003 році у містечку заснували ТЗОВ «Орбітал» – сучасне підприємство, яке об’єднало у собі досвід, традиції та сучасний підхід до роботи.
– Підприємство заснував мій батько, – розповідає директор ТЗОВ «Орбітал» Олександр Дзюбан. – Згодом передав справу нам із сестрою. Добре пам’ятаю розмову, під час якої з’явилася ідея відродити виробництво іграшок у Теребовлі. Ми планували, зважували всі ризики і таки спробували. Відразу налагодили співпрацю із закордонними покупцями. Першу іграшку, яку виготовили, продали не для України, а за кордон. Сьогодні 70% продукції експортуємо, а 30% реалізовуємо на українському ринку. Більше співпрацюємо з оптовими продавцями, адже це запорука вчасного розрахунку за продукцію і стабільних доходів.
![На Тернопільщині талановиті майстрині створюють унікальні я..., фото-1 На Тернопільщині талановиті майстрині створюють унікальні ялинкові іграшки (ФОТО), фото-1](https://s.0352.ua/section/newsInText/upload/images/news/intext/000/050/251/c6c9b21a7b6e09351d8dc6b048d3d85acd11b7d3_5c1e082610391.png)
Ялинкові пркраси виготовляють весь рік
Багато людей вважають, що фабрика іграшок працює лише перед святами, насправді ж робота тут кипить весь рік
– Після зимових свят ми зустрічаємося – обговорюємо модні тренди на ринку, обмінюємося ідеями, – додає Олександр. – Також разом із сестрою Анною їздимо на виставку «CHRISTMAS WORLD» в Франкфурт-на-Майні, щоб стежити за новітнім тенденціями. Перші закордонні замовлення отримуємо вже в березні, а планові відправки продукції розпочинаються у травні. Натомість українські виставки ялинкових прикрас відбуваються аж у вересні. Тому у виробників залишається мало часу, щоб виконувати замовлення українських покупців.
У ці дні на фабриці запаковують останні замовлення. Попереду свята і заслужена відпустка для працівників, які сумлінно працювали весь рік, створюючи новорічну казку для тисяч сімей. Олександр Дзюбан запрошує мене на екскурсію виробництвом.Все починається із скляної трубки…
![На Тернопільщині талановиті майстрині створюють унікальні я..., фото-2 На Тернопільщині талановиті майстрині створюють унікальні ялинкові іграшки (ФОТО), фото-2](https://s.0352.ua/section/newsInText/upload/images/news/intext/000/050/251/bdf3d98eadabdf1c437416c20655dc117cddc768_5c1e08091fa7f.png)
Все починалося із скляної трубки…
Магічний процес створення іграшки починається із звичайнісінької скляної трубки. Її нагрівають на вогні і видувають необхідну форму. Насправді, це фантастичне видовище. В одну мить конус перетворюється на кульку або ж фігурну верхівку для ялинки. За день пані Марія може видути 200-240 кульок
– Як вам це вдається?, – запитую.
– Я вже працюю 42 роки, – розповідає працівниця цеху пані Марія. – Не боялася цієї роботи – було цікаво. Головне хотіти навчитися і мати гарного вчителя. Звичайно, і обпікалася, і розбивала, і криві кульки виходили. То така справа, що коли її не любиш, то нічого не вийде.
Готові кулі відправляють на посрібнення.
– Раніше ще у радянські часи скляні кулі металізували ззовні – це було неефективно, адже під час транспортування покриття пошкоджувалося, – розповідає пан Олександр. – З часом цей процес вдосконалили. Тепер ми посріблюємо скляну кулю зсередини за рахунок двокомпонентного розчину срібла. Це так звана реакція срібного дзеркала – завдяки цьому отримуємо глянцевий блиск і насичений колір виробу.
Після посрібнення кульки потрапляють у цех фарбування. Для цього використовують лакофарбові суміші на основі природних полімерів. Кольорова гама сучасних матеріалів надзвичайно велика – тільки червоного кольору є понад 60 відтінків. Після висихання іграшки передають у цех художнього декорування. Тут панує атмосфера казки.
– Малюнок наношу гуашшю поступово – кожен елемент окремо, – розповідає Уляна Козак. – Далі посипаю блискучою присипкою і декор іграшки готовий.
– Дуже приємно, коли покупці приїздять і дякують нам за іграшки, – розповідає Слава Гладка із села Острівець Теребовлянського району. – Тоді відчуваємо, що наша праця приносить людям радість. Люблю свою роботу за творчість, позитивні емоції і гарну атмосферу.
![На Тернопільщині талановиті майстрині створюють унікальні я..., фото-3 На Тернопільщині талановиті майстрині створюють унікальні ялинкові іграшки (ФОТО), фото-3](https://s.0352.ua/section/newsInText/upload/images/news/intext/000/050/251/52c02e380448efe2f58945cf3d18c035f7562a52_5c1e07f0e7bd1.png)
Продукція якісна та екологічна
В асортименті «Орбіталу» – 300 різновидів іграшок, які задовольнять найрізноманітніші побажання покупців.
– Стараємося, щоб кожна людина знайшла прикрасу, яка їй сподобається, – додає Анна Дзюбан – Виготовляємо кулі різного діаметру, формові іграшки – подаруночки, дзвіночки, цукерки, Санта Клауси. Однак дизайн, який популярний за кордоном, зовсім не до душі українцям. Тому для українського ринку готуємо іншу продукцію. В останні роки все частіше до нас звертаються дизайнери інтер’єру – вони замовляють продукцію для створення новорічних композицій, вміло використовують у святковому оформленні осель. Закупили обладнання і вже з лютого будемо виготовляти брендовані прикраси з логотипами різних фірм, назвами міст, фото.
Цікаво, що 80% сировини, яку використовують для виготовлення іграшок, імпортують з-за кордону.
– Скляні трубки, лакофарбові суміші, розчин срібла, матеріали для декору – все купуємо в Європі, – зазначає Олександр. – Ці матеріали мають всі сертифікати якості, тому за екологічність і безпечність наших виробів не переживаємо.
Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.