TerMedia

facebook google+ twiter skype rss

Новини з тернопільщини

Статті

Чоловік приїжджає в школу, щоб забрати доньку – потім вчителька бачить його штани і розуміє, що відбувається

Чоловік приїжджає в школу, щоб забрати доньку – потім вчителька бачить його штани і розуміє, що відбувається

Всі батьки намагаються зробити все можливе, щоб їхні діти відчували себе щасливими, захищеними і улюбленими.

Відчували себе третьосортними: Українка відверто розповіла про роботу в Польщі

Відчували себе третьосортними: Українка відверто розповіла про роботу в Польщі

Посередник сказав, що зарплата буде висока, а робота легка. Хлопець мав їздити на електрокарі й переставляти товар. Юля повинна була розставляти молочні продукти по полицях.

Інтерв'ю

Довгоочікуване зізнання: Даша Астаф’єва відверто розповіла про майбутнє весілля

Довгоочікуване зізнання: Даша Астаф’єва відверто розповіла про майбутнє весілля

Так, артистка зізналася, що має намір зв’язати себе узами шлюбу вже найближчим часом. Вона не поспішає ділитися подробицями урочистості, але зазначає, що мріє про церемонію за кордоном, адже в Україні влаштувати тихе торжество не вдасться.

Архиєпископ Нестор: «У студентські роки ми жили в одній келії з митрополитом Епіфанієм»

Архиєпископ Нестор: «У студентські роки ми жили в одній келії з митрополитом Епіфанієм»

Після надання Україні Томосу до архиєпископа Тернопільського і Кременецького Нестора приїжджають віряни з усієї області, щоб зареєструвати перехід із російської церкви до Православної Церкви України.

Газ для України подешевшав, а для українців подорожчає: що буде з тарифами

Опубліковано: 19.03.2019 20:03
Газ для України подешевшав, а для українців подорожчає: що буде з тарифами

Імпортний газ для України подешевшав до більше 7 грн за кубометр, у результаті населення платить за блакитне паливо більше, ніж бізнес. І якщо уряд не внесе правки до своєї постанови, вже в травні газ може знову подорожчати, – пише Бізнес Компаньйон. Що буде з цінами на блакитне паливо і чому подорожчання можуть скасувати?

Головне:

  • через зниження тарифу на відкритому ринку, українці платять за блакитне паливо більше, ніж бізнес;
  • у квітні імпортний газ може знову подешевшати, а українці платитимуть стільки ж, скільки й зараз;
  • у травні, згідно з домовленостями з МВФ, тариф повинні підняти до понад 10 грн за куб;
  • Кабінет міністрів ініціює з МВФ переговори для того, щоб скасувати очікуване подорожчання.

Чому українці платять більше ніж бізнес?

Українці платять за кожен кубометр газу 8,55 грн, а бізнес у середньому віддає за таку ж кількість блакитного палива лише 7,92 грн (дані УЕБ за березень). Фактично, “ринкові ціни” нижчі, ніж встановлені урядом тарифи для населення. Така ситуація сталася вперше за декілька років.

Газ для України подешевшав, а для українців подорожчає: що буде з тарифами

В Україні весь ринок газу можна умовно поділити на дві складові. Перша – бізнес. Вони купують блакитне паливо у будь-якого вподобаного постачальника, а таких нині десятки. Друга частина – населення. Звичайним українцям через газзбути (підрозділи облгазів) блакитне паливо постачає “Нафтогаз”. І його вартість визначає своєю постановою Кабінет міністрів.

На відкритому ринку газ дешевшає, а населення весь час купує за однією й тією ж ціною. Як видно на графіку, в лютому вартість блакитного палива була на рівні 9,2 тис. грн за 1000 куб. м., а вже в березні ціна впала до 7,9 тис. грн.

І, як прогнозує глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв, у квітні вартість блакитного палива знову знизиться. “На європейському ринку за останні місяці знизилася настільки, що з квітня українські газові трейдери, ймовірно, пропонуватимуть газ за нижчою ціною, ніж поточна, встановлена для населення”, – заявив Коболєв.

Проблема в тому, що ринок газу в Україні повноцінно діє тільки в сегменті промислових споживачів. Саме вони можуть щомісяця купувати блакитне паливо за найбільш вигідним на ринку цінами. У населення ж ціна фіксована. Ідея полягає в тому, щоб обмежити тариф для населення на конкретну цифру. Нині це 8,55 грн за куб. І якщо постанову не змінити, починаючи з травня, блакитне паливо коштуватиме більше 10 грн.

Так, у постанові Кабміну зафіксована вартість газу. Вона становить 8,9 тис. грн за 1000 куб. м. Зараз українці платять 69% зазначеної ціни плюс додаткові витрати (в тому числі тарифи облгазів), а вже з травня українці повинні будуть платити 80% від базової ціни, що в перерахунку на кубометр становитиме понад 10 грн. Водночас вартість блакитного палива для промислових споживачів може бути на рівні 7 грн за кубометр.

Це дозволяє вперше за декілька років тариф на газ для населення не підняти, а навпаки – знизити.

Правда, вже взимку ситуація на світовому ринку зміниться, попит на блакитне паливо збільшиться, а разом із ним піднімуться і ціни. Тому говорити про зниження тарифів поки що не доводиться. Проте в Кабміні, спираючись на заяву “Нафтогазу”, вже повідомили: будуть намагатися скасувати травневе зростання цін на газ.

Для цього Кабінет міністрів повинен узгодити своє рішення з Міжнародним Валютним Фондом. Перегляд цін прописаний у меморандумі з МВФ, у результаті якого Україна отримала чергову кредитну програму. Якщо в односторонньому порядку порушити умови, країна може залишитися без дешевого кредиту, а це призведе до дестабілізації ситуації на валютному ринку, проблем із виконанням бюджету, похитне ситуацію в економіці.

“Я доручу “Нафтогазу” спільно з Міністерством фінансів почати робочу дискусію з Міжнародним валютним фондом, щоб урегулювати це питання і не допустити будь-яких підвищень на газ, спираючись на пропозицію” Нафтогазу України “, – заявив 15 березня прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Газ може подешевшати через Росію

Згідно з дослідженням Wood Mackenzie, постачання газу в минулому році досягло рекордної позначки. Це збіглося з досить м’яким початком зими в Європі. В результаті сховища заповнені блакитним паливом, і це за досить високої пропозиції зрідженого газу. Всі ці фактори, впевнені в Mackenzie, приведуть до першого за чотири роки падіння цін на блакитне паливо в Європі. З такими оцінками погоджуються й українські експерти.

“Факторами до зниження ціни виступає слабка кореляція газу і нафти, яка була властива в 4 кварталі 2018 року, й те, що газ може ще відіграти падіння Brenta, а також слабкий ринок вугілля. І звичайно ж, великі обсяги LNG (зріджений газ. – Ред.), якими законтрактована Європа до кінця січня”, – пояснює глава біржового комітету Української енергетичної біржі (УЕБ) Олексій Дубовський.

 

 

“Зрозуміло, що ринок природного газу в Європі має свої особливості, не прив’язані до ціни на нафту, як і зазначає Wood Mackenzie. Зокрема, він вказує, що обсяг постачань Росії та пропозиція зрідженого природного газу будуть ключовими факторами, які можуть привести до колапсу цін влітку”, – пояснює Дмитро Хорошун.


Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.

Відео

Ружена Волянська: Важливість Томосу для Тернопільщини

Анонс програми «Актуально з Руженою Волянською»

Новини БІЗНЕС КОМПАНЬЙОН

Молодіжні Новини