TerMedia

facebook google+ twiter skype rss

Новини з тернопільщини

Статті

Ви будете здивовані: шокуючі факти про поцілунки

Ви будете здивовані: шокуючі факти про поцілунки

Чоловіки, які щодня цілують своїх дружин перед виходом на роботу, мають вищий дохід, ніж ті, які цього не роблять. Чоловіки, які мають звичку ранком перед виходом на роботу цілувати своїх дружин, живуть на 5 років більше інших.

Російська різанина в Батурині: що сталося 310 років тому?

Російська різанина в Батурині: що сталося 310 років тому?

310 років тому військо російського царя Петра І жорстоко знищило українське місто Батурин. На той час місто було гетьманською столицею. Жахливі події отримали в історію назву «Батуринська трагедія» та «Страшна різанина».

Інтерв'ю

Заробітчанин із Тернопільщини розповів про життя у Швеції

Заробітчанин із Тернопільщини розповів про життя у Швеції

Сусід три роки поспіль їздив на роботу у Швецію. Працював із деревом, збирав меблі, зводив будинки. Запропонував поїхати з ним, — розповідає 27-річний Роман Вітковський із міста Копичинці Тернопільської області.

Сповідь заробітчанки, яка втратила родину в Україні, але знайшла щастя за кордоном

Сповідь заробітчанки, яка втратила родину в Україні, але знайшла щастя за кордоном

Називайте мене як хочете. Мене вже переболіло — справді. Судіть чи не судіть — байдуже.

Зближення християнських церков в Україні: Чи бути об’єднанню православних та греко-католиків

Опубліковано: 14.03.2019 20:03
Зближення християнських церков в Україні: Чи бути об’єднанню православних та греко-католиків
Після створення Православної Церкви України наприкінці 2018 року все більше з’явилось розмов про необхідність зближення усіх християнських церков країни.

Журналісти з’ясували, які сьогодні стосунки між Православною Церквою України та Українською греко-католицькою церквою і чи варто чекати об’єднання, – пише Ровесник.

Українська греко-католицька церква (УГКЦ) сьогодні є найбільшою католицькою церквою в Україні. Також це найбільша східна католицька церква у світі (5,5 мільйонів вірян). Вона перебуває у співпричасті з Папою Римським та зберігає візантійську літургійну традицію. Чинний очільник УГКЦ – Святослав (Шевчук).

Її основні особливості:

  • визнання верховенства Папи Римського як видимого глави церкви;
  • хрестяться греко-католики зверху вниз, а потім – справа наліво (як і православні, але відмінно від римо-католиків);
  • догмат про непорочне зачаття Діви Марії та широке її шанування;
  • визнання догмату про чистилище.

У 1946 році внаслідок псевдособору у Львові УГКЦ була ліквідована на території СРСР. Значну частину її майна тоді передали Російській православній церкві. Легалізували церкву лише у 1989 році. Тоді греко-католики певний час перебували лише в межах Львівської, Івано-Франківської та Мукачівської єпархій. Проте згодом були створені єпархії по всій Україні, а також – громади вірян в інших державах. З 2013 року центром УГКЦ є Київ (до цього був Львів).

Які відносини між УГКЦ та ПЦУ сьогодні?

7 березня предстоятель ПЦУ Епіфаній та очільник Української греко-католицької церкви Святослав зустрілися та обговорили низку питань. За результатами зустрічі вони, зокрема, сповістили про намір розвивати взаємини та співпрацювати у всіх можливих сферах. За словами Епіфанія, це “посприяє єдності українців”.

“Ми відкриті до такого діалогу, бажаємо, щоби він відбувався конструктивно та плідно, з урахуванням усіх внутрішніх та зовнішніх викликів для його учасників”, – зазначив Епіфаній, додавши, що розбіжності сторін у питаннях віри та історії все ж існують і це варто враховувати.

Епіфаній та СвятославЕпіфаній та Святослав

У кінці лютого Патріарх Філарет попросив УГКЦ не проводити літургію у соборі Святої Софії у Києві, заплановану на 7 квітня. На його думку, православні українці могли б неоднозначно сприйняти це.

“Якщо відбудеться ця подія, то вона викличе спротив з боку православних українців. Ця подія схожа на те, якби хтось з православних предстоятелів звершив Божественну літургію у соборі святого апостола Петра в Римі”, – зазначав він та наголошував, що бажає зберегти добрі взаємини з УГКЦ.

Уже 8 березня стало відомо, що Софійський собор певний час буде недоступним для богослужінь в принципі – там проводитимуть ремонтно-реставраційні роботи. У Міністерстві культури пояснили це необхідністю постійного спостереження за собором, оскільки пам’ятку включено до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Реставраційні роботи розпочнуться 18 березня.

Чи можливе об’єднання Церков?

У перспективі можливе, проте поки що говорити про це зарано.

Як пояснила релігієзнавець Віта Титаренко, для цього зараз немає підстав. Взагалі говорити про об’єднання УГКЦ та ПЦУ сьогодні було б досить небезпечно – в ідеологічній площині це може бути використано проти новоствореної ПЦУ.

“Зараз у них стосунки співпраці. Святослав Шевчук у своєму останньому посланні говорить про єднання у співробітництві, а не про об’єднання. На жаль, для пересічного громадянина ці речі звучать досить тотожно. Хоча насправді тут закладена велика різниця”, – пояснила експертка.

Як приклад вона наводить ситуацію на Львівщині, де греко-католицька громада хотіла змінити концесійну підпорядкованість, однак не отримала підтримки. Це абсолютно відповідає сучасним реаліям.

Сам Святослав Шевчук вважає реальним у перспективі об’єднання УГКЦ з ПЦУ. Однак тут не йдеться про відновлення структур чи перепідпорядкування однієї церкви. Епіфаній, своєю чергою, зазначив, що від самого початку свого служіння Предстоятеля неодноразово підкреслював необхідність діалогу двох Церков, продовження тієї співпраці, яка вже існує.

Тож наразі питання об’єднання Церков не стоїть на часі. За словами Віти Титаренко, спочатку Православна церква України має утвердитися та отримати визнання, це найголовніше. Однак співпраця між ПЦУ та УГКЦ дійсно має бути і тут є дуже цінним спілкування Митрополита Епіфанія та Святослава Шевчука.


Якщо цей матеріал вас зацікавив, будемо вдячні, коли поділитесь ним в соціальних мережах або прокоментуєте.

Відео

Ружена Волянська: Важливість Томосу для Тернопільщини

Анонс програми «Актуально з Руженою Волянською»

Новини БІЗНЕС КОМПАНЬЙОН

Молодіжні Новини